Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

16. 4. Irena

Zítra: Rudolf

Horní menu

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Život v obci > Aktuality

Aktuality


Hasiči radí - hasicí přístroj do automobilu

Dodržujte základní pravidla.
Pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče 150 nebo 112.


Nejčastějšími příčinami vzniku požárů vozidel jsou:

  • technické závady (na palivové soustavě nebo elektroinstalaci),
  • nedbalost uživatelů při údržbě, opravách nebo jízdě,
  • dopravní nehody,
  • úmyslné zapálení.

Hasicí přístroj sice nepatří mezi povinnou výbavu vašeho vozidla, může vám však pomoci zdolat požár v jeho počátku a zabránit tak dalším škodám. Pořiďte si práškový hasicí přístroj o minimální hmotnosti 2 kg nebo hasicí sprej.

Požáru vozidla můžete předejít tím, že budete automobil udržovat v řádném stavu a budete jej pravidelně servisovat. Některé opravy a údržbu zvládnete sami (zkontrolujte těsnost palivové soustavy, řádné upevnění hadiček, jejich celistvost, upevnění akumulátoru, jeho připojení k elektrickému rozvodu vozidla). V kabině nekuřte a za předním sklem nenechávejte zapalovač.

Při přepravě hasicího přístroje v kabině používejte pouze schválené typy držáků a instalujte je na místa, která doporučí výrobce.
Pokud jej vozíte v kufru, dbejte na jeho řádné připevnění.
Hasicí přístroj pravidelně kontrolujte!

Co dělat, když začne automobil hořet?

  • Pokud se vám začne při jízdě kouřit zpod kapoty, ihned bezpečně zastavte a vypněte zapalování. Zapněte výstražná světla a okamžitě opusťte vozidlo.
  • Nemáte-li hasicí přístroj, nepokoušejte se o hašení. Pokud byste nadzvedli víko motoru, přístup vzduchu urychlí průběh požáru.
  • Požár ve většině případů vzniká v motorovém prostoru. Poté se velmi rychle rozšíří do dalších částí vozu a nakonec plameny pohltí celý automobil. Požár bezpečně poznáte tím, že se vám začne kouřit pod kapotou.
  • Jestliže z automobilu už šlehají plameny, je naděje na uhašení požáru použitím jednoho přenosného hasicího přístroje minimální. Vyčkejte proto raději příjezdu hasičů.
  • Vždy volejte hasiče na tísňovou linku150 nebo 112 a oznamte požár. Máte-li hasicí přístroj, uvolněte pojistku víka motoru. Víko přizvedněte a zahajte hašení. Kapotu nikdy zcela nezvedejte.
  • Místo nehody nebo požáru vozidla vždy viditelně označte, aby ostatní řidiči mohli zareagovat včas. Používejte reflexní vestu. Nepřeceňujte své síly a dbejte na svoji bezpečnost

 


Publikováno 9. 5. 2022 11:16

Hasiči radí - Jak chránit sebe i svůj majetek při vichru

Výstřižek - hasiči duben.JPG

Před vichřicí zajistěte okna, dveře, upevněte květináče či zahradní nábytek.
Dávejte si pozor na volně ležící plechy, skleněné výplně nebo jiné pevné a ostré předměty, z nichž se za silného větru stávají smrtící zbraně.
Připravte si baterku, svíčku, případně rádio na baterky pro případ výpadku proudu.
Spadlých drátů elektrického napětí se nedotýkejte a vůbec se k nim nepřibližujte.
Bezpečný úkryt před silným větrem poskytují budovy s nenarušenou statikou.
Pokud za silného větru řídíte auto, jeďte opatrně a pomalu. Větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelným a hrozí také zvýšené nebezpečí střetu s překážkou na silnici. Předem si zjistěte, zda je trasa vaší jízdy průjezdná a vozovka sjízdná.
Neparkujte auta pod stromy či v blízkosti něčeho, co hrozí zřícením.
Dávejte si pozor na vysoké sloupy.
Nerozšiřujte poplašné a neověřené zprávy.
Na horách omezte túry a nevydávejte sena jejich hřebeny. Dodržujte pokyny Horské služby.
Pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče 150 nebo 112
Pomáhejte blízkým i nemohoucím, starším lidem i dětem.
Uvědomte si, že největší hodnotu má lidský život a zdraví a až potom záchrana majetku.
Omezte pohyb venku a jízdy autem, neschovávejte se pod stromy nebo v okolí vyšších a starších budov, u kterých hrozí stržení střešní krytiny. Rozhodně nechoďte do lesa.

 


Publikováno 10. 4. 2022 14:44

Podivné značky na silnicích

Informujeme občany, že "podivné" značky na silnících jsou „vlícovací" a kontrolní body, které budou sloužit jako podklad pro mapování a vytvoření digitálně technické mapy našeho kraje.
Žádáme občany, aby tyto značky neničili, nezatírali, nebo jinak neznehodnocovali.

Přikládáme plné vysvětlení zástupců Olomouckého kraje ... zde

 

značky na silnici.JPG


Publikováno 5. 4. 2022 13:53

Poděkování dárcům za materiální pomoc ukrajinským uprchlíkům

Obec Vrbátky tímto děkuje všem, kteří se podíleli na sbírce materiálové pomoci ukrajinským uprchlíkům.
Díky darům našich občanů se podařilo sesbírat cca 8 "banánových beden" konzerv, šampónů, zubních past a kartáčků, které pomohou uprchlíkům v prvních dnech pobytu na našem území.
Veškerý sesbíraný materiál jsme předali zástupcům KACPU (Krajské asistenční centrum pomoci uprchlíkům) v Olomouci, na ulici 1.máje 803/1

Děkujeme všem, kterým není lhostejný osud válečných uprchlíků a v rámci svých možností se podílejí na pomoci lidem stižených válkou.

20220321_141640.jpg


Publikováno 25. 3. 2022 10:35

Žádost o dobrovolnickou činnost

HZSOK žádá o pomoc při zajištění dobrovolníků pro pomoc v krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU).
Podrobnosti:
Toto centrum je umístěno v Olomouci, ul. 1. máje 803/1 a zajišťuje příchozím z Ukrajiny služby jako je vízum nebo zdravotní pojištění apod. Na jeho provozu se podílí Olomoucký kraj, HZS, PČR a mnoho dalších subjektů a organizací. Centrum je v provozu 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Další info: https://www.krajpomaha.cz

- Přes den potřebujeme vždy 2 dobrovolníky (od 7:00 do 19:00 hod.) a přes noc jednoho (od 19:00 do 7:00 hod.).
- Dobrovolníci zde vykonávají pomocné činnosti jako je usměrňování příchozích, distribuci potravin apod. (fyzická práce) ve 12 hodinových směnách - nicméně není problém je vystřídat v rámci 12 hodinové směny např. po 6 hodinách (střídání však musíte zajistit v rámci vašich dobrovolníků z vaší obce) - i nadále bohužel platí, že nemůžeme poskytnout obcím za tuto činnost refundaci mzdy (tu však může poskytnout např. obec nebo přímo zaměstnavatel dobrovolníků (jako určitou formu pomoci prchajícím osobám z Ukrajiny)
- Dobrovolníci nemusí být nutně členové jednotek SDH - můžou se přihlašovat i členové SDH nebo jiných zájmových spolků, občané apod.
- Přihlašování dobrovolníků probíhá pomocí systému RESERVIO na adrese:  https://hzsol.reservio.com/
- Je třeba vždy vyplnit pravdivě veškeré požadované údaje a do poznámky uvést jednotku SDH (nebo obec, město, aj.)
- Nástup na ranní směnu je 6:30, na noční v 18:30 na uvedené adrese, kde je třeba se nahlásit vedoucímu směny (příslušník HZS OLK).
- Kontakt na vedoucího směny: 725 130 512


Publikováno 23. 3. 2022 14:26

Sbírka materiální pomoci pro uprchlíky z Ukrajiny

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) vyhlašuje sbírku materiální pomoci pro uprchlíky, kteří prochází registrací v asistenčním centru v Hanáckých kasárnách v Olomouci.
V přiloženém letáku jsou uvedeny potraviny a hygienické prostředky, které aktuálně potřebujeme doplnit pro další kompletaci balíčků pomoci (konzervy, paštiky, šampony, zubní pasty a kartáčky pro děti a dospělé).
Více o sbírce je uvedeno v článku na stránkách HZS Olomouckého kraje ...odkaz zde
Nebo v přiloženém letáku...zde 

Děkujeme předem za případnou pomoc a zapojení do této sbírky pomoci.
HZS Olomouckého kraje


Publikováno 16. 3. 2022 7:01

Pomoc Ukrajině

Oznamujeme občanům, že v souvislosti s válečným děním na Ukrajině se Obec Vrbátky zapojila do systému nabízející pomoc válečným uprchlíkům.
Na webových stránkách Správy uprchlických zařízení Ministerstva vnitra (www.suz.cz) a na webových stránkách Olomouckého kraje (www.krajpomaha.cz) jsme registrovali ubytovací kapacity naší obce, které by bylo možné využít pro krátkodobé ubytování rodin prchajících před válkou.
Dále jsme v kontaktu s našimi občany, kteří mají své rodiny na Ukrajině, a v případě potřeby jsme schopni jim nabídnout pomoc s ubytováním nebo materiálním vybavením.

V této chvíli se nedoporučuje organizovat potravinové a materiální sbírky a bez koordinace je posílat na slovensko-ukrajinské nebo polsko-ukrajinské hranice.
Pokud budete chtít nabídnout jakoukoliv pomoc do oblastí stižených konfliktem na Ukrajině,  materiální, finanční nebo dobrovolnickou, využijte k tomuto ověřených zprostředkovatelů, jako jsou organizace: Člověk v tísni, Charita ČR, Diakonie ČCE, Adra, Červený kříž, Lékaři bez hranic.
Dále Statutární město Olomouc pořádá sbírku materiální pomoci pro partnerské město Černivci na Ukrajině.
Budete-li mít zájem tuto pomoc podpořit a zaslat materiál nebo vybavení, kontaktujte Janu Zoulu Mayrwöger, e-mail jana.zoula@olomouc.eu, tel. 734 687 567, která Vám sdělí více informací.

Příloha: Seznam potřebného materiálu pro pomoc


Publikováno 28. 2. 2022 13:43

Hasiči radí - "Jak správně volat na tísňovou linku?"

hasici_radi_unor_den_112


Publikováno 17. 2. 2022 13:55

Nebezpečný odpad do sběrného dvora ve Vrbátkách

Oznamujeme občanům, že do sběrného dvora ve Vrbátkách mohou odkládat i nebezpečné odpady, jako jsou :
- zbytky barev, ředidel a jiných chemických látek
- vyjeté motorové oleje 
- nebezpečnými látkami znečištěné hadry a sorbenty
- obaly od nebezpečných látek
Množství předávaných odpadů musí být přiměřené a odpovídající produkci těchto odpadů z běžné z domácnosti.
Není možné zde vyvážet odpady pocházející z podnikatelské činnosti.


Publikováno 28. 1. 2022 6:34

Kotlíková dotace - zásobník žádostí

Na webu Olomouckého kraje spuštěn příjem žádostí do zásobníku zájemců o kotlíkovou dotaci splňujících podmínku tzv. NÍZKOPŘÍJMOVÉ DOMÁCNOSTI.
Zájemce o kotlíkovou dotaci musí být vlastníkem/spoluvlastníkem nemovitosti, ve které dojde k výměně zdroje tepla, má v této nemovitosti trvalý pobyt nebo bydliště a průměrný čistý příjem každého člena domácnosti zájemce v roce 2020 nebyl vyšší než 170 900 Kč.

 více informací viz přiložený leták  


Publikováno 1. 12. 2021 10:53