Drobečková navigace

Úvodní stránka > O obci

O obci

Vrbátky leží v hanácké rovině přibližně 8 km od města Prostějova a 15 km od krajské Olomouce. Obec tvoří tři samostatné osady - Dubany, Vrbátky a Štětovice, každá z nich má své katastrální území. Aktuálně žije ve všech třech částech obce celkem 1708 obyvatel.

První písemné zprávy o osadě Vrbátky a Štětovice pocházejí z roku 1350, Dubany jsou zaznamenány v historických pramenech již v roce 1200. Velký rozvoj zaznamenala naše obec především ve druhé polovině 19. století vlivem příznivých hospodářských i politických podmínek, kdy zde vznikl cukrovar, a byla vybudována železnice. Počátek 21. století přinesl rozvoj výstavby v obci, ale i obnovu stávající zástavby.

Zaměstnanost je v našich obcích poměrně vysoká. Největšími místními zaměstnavateli jsou Cukrovar Vrbátky a.s. a Zemědělské družstvo, dále pak firma DDSport vyrábějící sportovní oděvy, Grand Lahůdky zabývající se přípravou studených pokrmů a další menší firmy a živnostníci podnikající v naší obci. Spádovou oblastí pro dojíždění nejen za prací je okresní město Prostějov nebo nedaleká Olomouc. Obě blízká města jsou dobře dostupná nejen díky 5 km vzdálené dálnici, ale především díky železničnímu spojení. 

V okolí obce Vrbátky se nachází povětšinou intenzivně obhospodařovaná zemědělská půda, severovýchodně místy podmáčené mokřiny. Východní část území obce je součástí Chráněné oblasti přírodní akumulace podzemních vod Kvarter řeky Moravy.

 

Stránky zdarma

Vytvořte si vlastní webové stránky zdarma na doméně www.vrbatky.cz

Registrujte se zde

26. 4. Oto

Zítra: Jaroslav

Návštěvnost stránek

255879