Změna velikosti písma

Fulltextové vyhledávání

31. 3. Kvido

Zítra: Hugo

Kalendář akcí

P Ú S Č P S N
24 25 26 27 28 29 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1
Oznámení o přerušení dodávky elektrické energie - Štětovice
2 3 4 5
Vynášení Morany - vítání jara
Drobečková navigace

Úvodní stránka > Život v obci > Památky a zajímavosti > Zajímavosti v naší obci

Zajímavosti v naší obci

KarlštejnUž jste navštívili hrad Karlštejn a Bouzov?

Pokud ne, pak vám to všem doporučuji. Je obdivuhodné co naši předci dokázali vybudovat, jaký měli vztah k umění, slohu, kráse a přírodě.

Myslím si, že odkaz našich předků je v současné uspěchané době opomíjen. Přestáváme chápat vztah člověka k přírodě, k památkám a tím se odcizujeme národnímu cítění pod vlivem euroeuforie. Vraťme se ke kořenům naší historie, k odkazu našich předků. Nemusí to být hned nacionalismus, stačí si všímat toho, co je kolem nás, co vypovídá o šikovnosti našich předků.

BouzovPokud nemáte čas a nebo peníze na výlet na některý z našich hradů a zámků, dovolte mi, abych vás pozval do obce Vrbátky na Prostějovsku. Můžete zde spatřit dílo p. Maděrky, který ztvárnil oba výše uvedené hrady do podoby velmi zdařilých maket, postavených pod širým nebem z klasického přírodního materiálu. Karlštejn se nachází u kaple na návsi a Bouzov na zahrádce tvůrce obou maket. Maketa Karlštejnu je po generální opravě a září jako perla vedle dominanty návsi - kaple.

Celý výlet vás nebude nic stát, prohlídka je zcela zdarma. Pokud pojedete na kole, pak spojíte příjemné s užitečným – nejenže ušetříte, ale navíc uděláte sportem i něco pro své zdraví. V době různých Legolandů a všude přítomné komerce budete jak v „Jiříkově vidění“. Příjemný výlet můžete zakončit prohlídkou muzea Zdeny Kaprálové – spisovatelky, mecenášky a rodačky z Vrbátek, které se nachází na Obecním úřadu Vrbátky. Paní Kaprálová napsala knihu „Zítra bude líp“ v níž popisuje strastiplné cesty její rodiny vedoucí k emigraci do USA. Na své Vrbátky však nikdy nezapomněla. Po r. 1989 sponzorovala Základní školu Zdeny Kaprálové Vrbátky, nechala opravit kapli na návsi a na místě jejího rodného domu postavila novou budovu Obecního úřadu Vrbátky, kterou věnovala obci.

Nejen pastva pro oči vás čeká v obci Vrbátky, ale i posezení v některé z hospůdek, pokud nejste příliš nároční na přepych. Přeji vám krásné zážitky, které nemusíte hledat jen ve vyhlášených, mediálně známých koutech naší republiky a Prostějovska.

Pavel Škrabálek